30.7. 2019     Praha

Za jednou z největších transakcí letošního roku na retailovém trhu v České republice stojí liberecký SYNER Group

Moderní obchodní Centrum Krakov v centrální části pražských Bohnic v Lodžské ulici mění majitele. Centrum koupil česko-slovenský nemovitostní fond investiční skupiny WOOD & Company od společnosti SYNER Group a.s. a privátních akcionářů, pana Petra Syrovátka a pana Karla Zetky. Jedná se o druhou akvizici do portfolia WOOD & Co. Retail podfondu, do kterého patří jedno z největších obchodních a administrativních center v Praze, komplex Galerie Harfa a Office Park Harfa u pražské O2 arény. Podfond se řadí mezi nejvýkonnější fondy na trhu; za výnos 17,46 % získal první místo v průzkumu TOP Realitní fondy 2018.

Realitní fond investiční skupiny WOOD & Company nabízí kvalifikovaným investorům atraktivní příležitosti podílet se na investicích do kancelářských budov a/nebo obchodních center v České republice a na Slovensku. Akvizicí obchodního Centra Krakov rozšiřuje WOOD & Co. portfolio svého Retail podfondu.

Fond WOOD & Co. vlastní a spravuje dva podfondy, které jsou otevřené novým investorům. WOOD & Co. Office podfond, zaměřený na kancelářské budovy, vlastní již pět kancelářských budov v České republice a na Slovensku. Patří mezi ně prémiové budovy Aupark Tower, Westend Tower, Lakeside Park a BBC 5 v Bratislavě a Hadovka Office Park v pražských Dejvicích. Investiční tým skupiny nyní pracuje na dalších akvizicích v Praze do podfondu Office.

Portfolio WOOD & Co. Retail podfondu je zaměřené především na obchodní centra. „Naším cílem bylo přiřadit k Harfě další obchodní centrum, které nám zajistí diverzifikovanější portfolio. Nabídka od vlastníků obchodního Centra Krakov tak velmi dobře zapadla do naší strategie. Velmi si vážíme profesionálního jednání předchozích vlastníků a jsme rádi, že jsme v nich našli dobré obchodní partnery. Do obchodního Centra Krakov zavítá ročně více než 4 miliony návštěvníků. Jedná se o novou a moderní budovu s dlouhodobými nájemníky z řad významných společností,“ vysvětluje Marek Herold, portfolio manažer investičních fondů WOOD & Company.

Na transakci se pro kupující stranu podílela advokátní kancelář Dentons, komerční poradenství zajišťovala JLL, finanční poradenství a daňové služby KPMG a technické poradenství společnost Sentient. Cenu transakce se strany dohodly nezveřejňovat.

Obchodní Centrum Krakov bylo veřejnosti otevřeno v listopadu 2013. Nájemníkům nabízí přibližně 15 000 m2 prodejních ploch na třech nadzemních podlažích a jeho návštěvníci mohou využít 300 parkovacích míst, situovaných v podzemních garážích objektu a na povrchovém parkovišti s vjezdem z ulice Hnězdenská. Garáže navíc disponují dobíjecí stanicí pro elektromobily. Výhodou nemovitosti je dobrá dopravní dostupnost autem i městskou hromadnou dopravou. Obchodní centrum disponuje čtyřmi vstupy, má vysokou míru přirozeného osvětlení díky světlíku v celé délce pasáže a nově vybavený dětský koutek.

Centrum Krakov se těší vysokému počtu návštěvníků a nabízí širokou skladbu nájemců. Centrum nabízí 70 obchodních jednotek s téměř 100% obsazeností. Hlavními nájemci jsou Billa, Fit2b, Datart, Sportisimo, C&A a Česká pošta. Mezi maloobchodní značky, které jsou nyní v centru nově zastoupeny, patří Delmart, Grand Optical, Orsay a Running Sushi. Do konce roku přivítá zákazníky centra i Saunia.

“Centrum Krakov je příkladem centra posilující svou pozici díky rozmanité škále nájemců, nabízejících od zboží denní potřeby, přes módu, obuv, vybavení domácnosti, sportovní potřeby, knihkupectví, lékárnu a restaurace, také rozmanité služby a možnosti trávení volného času, a to díky velkému fitness centru, dětskému koutku s programem a očekávané Saunii. Dobře vyvážené a navzájem se doplňující značky a služby znatelně zvyšují kvalitu života obyvatel, kterých žije v 10minutové dojezdové vzdálenosti od Centra Krakov téměř 120,000,“ uvedla Hana Kollmannová, ředitelka v oddělení kapitálových trhů společnosti JLL.

O kvalitě obchodního centra svědčí i ocenění v 16. ročníku prestižní soutěži Best of Realty, ve které získala nemovitost 3. místo. „Když jsme Krakov několik let zpět přebírali, jednalo se o neudržovanou budovu v chátrajícím stavu. Rozhodnutí o nové výstavbě tak bylo velmi odvážně a načasování chvíli po krizi nám příliš nehrálo do karet. Například z pohledu vyhledávání nových nájemníků byly první roky pro chod centra poněkud obtížné. Po třech letech fungování jsme se obrátili na tým specialistů na obchodní centra vedený Janem Kubíčkem, který nám doporučil navazující investice. Díky tomu se nám podařilo vybudovat úspěšné a moderní obchodní centrum, které nyní předáváme do rukou zkušených správců a investorů z WOOD & Co. Velmi si vážím nasazení všech, kteří se na celém projektu podíleli, a díky kterým se nám podařilo přivést tuto lokalitu opět k životu,“ řekl Petr Syrovátko, předseda představenstva SYNER Group a.s.

Karel Zetka okomentoval transakci slovy: „Obchodní Centrum Krakov bylo mou první investiční zkušeností s retailovými projektem podobného typu. Jsem tak velmi rád, že mě několik let zpět Petr Syrovátko k tomuto netradičnímu projektu přizval. Společně se nám podařilo vytvořit atraktivní a vyhledávané nákupní centrum. Novým majitelům bych chtěl popřát hodně úspěchů a věřím, že budou nemovitost nadále rozvíjet společně se stávající správou centra.“

O správu nemovitosti se nyní bude starat společnost WOOD & Co. Real Estate, zaměřující se na property a asset management. Společnost nyní spravuje nemovitosti v Praze a Bratislavě, která jsou součástí portfolia realitních fondů WOOD & Co. „Aktivní správa nemovitostí je pro nás jednou z hlavních priorit. Díky ní se nám daří poskytnout investorům dlouhodobé a stabilní výnosy. Velmi si tak vážíme toho, že se WOOD & Co. Real Estate rozšíří o skvělý tým lidí, který se dlouhodobě stará o správu obchodního Centra Krakov. Společně se budeme i nadále zaměřovat na rozvoj centra a zkvalitňování služeb, aby za nimi obyvatele Bohnic, blízké Troji a přilehlých oblastí nemuseli dojíždět do centra. Především pak pro rodiny s dětmi je důležité mít v okolí bydliště kvalitní a lehce dostupné služby,“ dodává Marek Herold.