30.8. 2022     Ivančice

V Ivančicích vyroste domov pro víc než 90 seniorů

Nové ubytování až pro 92 seniorů vznikne v příštích měsících v Ivančicích na Brněnsku. Stavba zařízení určeného zejména pro špatně pohyblivé lidi začala 30. srpna slavnostním poklepáním na symbolický základní kámen a vyjde na 162 milionů korun. V provozu má být od listopadu 2023. Investorem komplexu je společnost Benevita, stavbu zrealizuje SYNER, na projektu se ale podílí i město Ivančice a Jihomoravský kraj.

Stavba, kterou iniciovalo vedení Ivančic, vychází z koncepce rozvoje sociálních služeb Jihomoravského kraje pro roky 2023–24 a koncepce rozvoje sociálních služeb města Ivančice pro stejné období. „Půjde o Domov se zvláštním režimem a zařízení sociálních služeb, který je určený zejména pro méně soběstačné seniory. Tedy pro takové, kteří se o sebe zvládnou postarat už jen málo nebo vůbec. V novém zařízení pro ně bude připravených padesát jednolůžkových a jednadvacet dvoulůžkových pokojů,“ popsal projekt místostarosta Ivančic Roman Sládek.

„Naše společnost za svou existenci postavila již desítky domovů pro seniory a dalších podobných zařízení. Těší nás, že jsme zvítězili v tendru a věříme, že v termínu a perfektní kvalitě dílo odevzdáme, protože víme, jaký je přetlak na počet volných sociálních lůžek,“ uvedl Michal Renát ze SYNER.

Celkem tak nový domov nabídne místo až pro 92 seniorů. A to včetně 10–15 lůžek odlehčovací služby, která jsou určená pro krátkodobé ubytování. „Ocení je například lidé, kteří se o své blízké starají doma a chtějí si jednou za rok zajet na dovolenou a odpočinout si. Díky odlehčovacím lůžkům budou mít jistotu, že je o jejich nejbližší dobře postaráno,“ vysvětlil přínos této služby Sládek.

Protože bude domov zařazený do krajské koncepce sociálních služeb, bude cena za pobyt v něm regulovaná. Jeho obyvatelé tedy zaplatí maximálně 13 650 Kč za měsíc. I při rostoucích cenách energií a služeb, tak bude toto zařízení poměrně dobře dostupné. „Nehrozí, že by lidé platili za pobyt například 25 000 Kč měsíčně jako v soukromých zařízeních stejného typu. Částka 13 650 Kč je strop, kterou nesmí investor překročit. Máme to ošetřené i smluvně,“ upozornil ivančický místostarosta. Zároveň poznamenal, že až do dokončení a zprovoznění domova pro seniory zůstanou pozemky pod stavbou městu. „Díky tomu máme jistotu, že bude projekt vypadat tak, jak jsme se dohodli. Teprve po spuštění domova může investor pozemek od města vykoupit,“ uvedl Sládek.

Nové zařízení, které vyroste na místě stávajícího penzionu pro seniory v ulici Na Úvoze, je podle něj pro Ivančice a okolí velmi důležité. „Nejbližší podobné zařízení je v Zastávce a pak v Brně. Jinde v okolí není. Proto jsme o něj dlouhodobě usilovali. A jsme opravdu rádi, že se konečně podařilo projekt dotáhnout až ke stavbě,“ dodal místostarosta.