20.2. 2019     Teplice

Tepličané mají po devíti letech zase kde bruslit

Nový zimní stadion v Teplicích, který vyrostl v těsné blízkosti sportovní haly a fotbalového hřiště Na Stínadlech, dnes okusí první zájemci z řad veřejnosti. Od 8 hodin se tu koná premiérové veřejné bruslení. Stavba za necelých 230 milionů korun, kterou město hradilo ze svého rozpočtu, rostla v lázeňském městě přes 16 měsíců, o její realizaci se postarala liberecká stavební firma Syner. „Oficiální otevření se slavnostním programem pak proběhne 6. března,“ zve teplický primátor Hynek Hanza (ODS).

Zimní stadion s jednoduchým a výstižným názvem Zimák stojí na části bývalého parkoviště víceúčelové sportovní haly. Stavět se začal v říjnu 2017. Sloužit bude hlavně veřejnosti, krasobruslařům a malým hokejistům. Pro ně už město také založilo nový oddíl HC Teplice Huskies. Kromě hokeje, krasobruslení a veřejného bruslení se tu smí provozovat i short track, jedna z disciplín rychlobruslení. Tribuny pojmou 450 sedících a 300 stojících diváků.

„Specialitou je mama box. Jedná se o vytápěnou místnost pro maminky, které přivedly své děti na hokej. Zatímco u ledové plochy je teplota vzduchu 5 až 8 stupňů, v této místnosti je běžná pokojová teplota,“ přibližuje Jan Kerner, ředitel příspěvkové organizaceměsta, která spravuje sportoviště.

V zázemí zimní haly je pro sportovce připraveno 10 šaten s kapacitou 22 osob a jedna větší s kapacitou 40 osob určená lidem, kteří přijdou na veřejné bruslení. Součástí je i ubytovna s 30 lůžky, která má sloužit sportovcům při soustředěních. „Má celkem sedm pokojů. Šest z nich po čtyřech lůžkách a jeden se šesti lůžky. Nechybí samozřejmě ani sociální zařízení,“ podotkl Kerner s tím, že jelikož hala těsně sousedí s víceúčelovou sportovní halou, mají společné některé technologie. „Například trafostanici nebo výměníkovou stanici,“ uvádí Kerner příklady. Technologie chlazení ledové plochy pak je řešena přímým vstřikem čpavku.

Rozměry ledové plochy 56 x 26 metrů splňují kritéria Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF) i většiny hokejových soutěží dle parametrů Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). Kvůli kapacitě hlediště se tu nicméně nemůže hrát extraliga a 1. liga. „Museli bychom mít výrazně vyšší kapacitu. My jsme ale předem řekli, že nestavíme stadion pro extraligu,“ připomíná Hanza s poukazem na to, že nejvyšší soutěž se hraje v Litvínově a Chomutově, 1. liga zase v Ústí či Kadani a Teplice takové ambice nemají. „Ústecký kraj si nemůže dovolit uživit tolik extraligových klubů. To je nakonec vidět i na ekonomické situaci chomutovského hokeje. Náš záměr nebyl budovat zimní stadion pro extraligu, ale zjednodušeně řečeno jako odchovnu mladých hráčů pro tyto kluby.

Samozřejmě do budoucna nevylučujeme, že budeme mít mužstvo dospělých, ale určitě ne profesionální extraligový tým,“ říká Hanza. Řada Tepličanů spíš kritizuje jinou věc – že v nové hale už se kvůli její velikosti nepočítá ani s pořádáním velkých koncertů, což starý zimní stadion umožňoval. „Od počátku jsme budovali sportoviště, nikoli koncertní sál. Byla by hloupost pořádat koncerty na takové ploše, když máme perfektní koncertní sál s unikátní akustikou, možná nejlepší v republice, v domě kultury. A pro velké open air koncerty máme nedaleko fotbalový stadion,“ míní primátor.

Lázeňské město čekalo na ledovou plochu od roku 2010, kdy naposledy fungoval starý zimní stadion z roku 1976. Ten stál z druhé strany blízkého fotbalového stadionu. Poté, co hala přešla do soukromých rukou, ale chátrala a v roce 2016 byla zbourána. Loni na jejím místě vyrostl Kaufland s lanovým centrem.

Poslední úpravy Nový zimní stadion v Teplicích si dnes mohou vyzkoušet první bruslaři, stavba za téměř 230 milionů korun se po 16 měsících výstavby otevře veřejnosti. Bruslit se bude od 8 do 10, od 16 do 18 a od 18 do 21 hodin, vstupné je 40 korun na osobu. K dispozici je i půjčovna bruslí, lze si je vypůjčit za 50 korun plus 300 korun zálohy.

Zdroj: MF Dnes - Severní Čechy