7.4. 2023    

Revoluční novinka v NHL. Umělá inteligence napoví, kdo vyhraje chystané vhazování

NHL ve spolupráci se společnosti Amazon Web Services (zkráceně AWS) v březnu představila hokejovému světu novinku s názvem Face-off Probability. Hokejový divák, ale koneckonců i profesionál pracující pro hokejový klub, může v přímém přenosu sledovat procentuální výpočet pravděpodobnosti, kdo vyhraje vhazování, zatímco se hráči teprve sklánějí k puntíku. „Poskytujeme tak nové analýzy a predikce přímo během zápasu, abychom vylepšili přímé přenosy a diváka tak zase o něco víc vtáhli do hry," slibuje si David Lehanski, výkonný viceprezident NHL, jenž má na starost mimo jiné právě inovace.

Proč jsou Bílí tygři nejlepším týmem na vhazování? A co by mohl ještě zlepšit? Odpověď v pořadu Příklep

Služba vychází v rámci již dvouletého partnerství NHL s Amazonem. Nástroj s využitím umělé inteligence zpracovává údaje ze statisíců vhazování během uplynulých deseti let, rozpoznává jednotlivé hráče připravující se k buly a bleskově vypočítává pravděpodobný výsledek této herní situace.

Systém má být schopen přepočítat pravděpodobnost i v momentě, kdy je jeden z hráčů vykázán a nahrazen jiným. Vyhodnocování má probíhat nejen podle úspěšnosti samotných hráčů, ale také na základě vzájemné bilance aktuální dvojice, která proti sobě stojí, nebo místa, kde se zrovna hra nachází.

Příklep s hokejovým trenérem Patrikem Augustou Video: Sport.cz

Vedení soutěže si od zavádění takových novinek slibuje mimo jiné, že učiní sledování hokeje o něco dynamičtějším, a tedy i zajímavějším pro mladší generace fanoušků.

Odkoukal jsem od něj zrovna takovou blbost, vzpomíná český gólman v pořadu Příklep, jak kryl zádě legendě NHL Video: Sport.cz

Tématu se věnujeme také v pořadu Příklep s Patrikem Augustou, jenž v aktuální sezoně vedl jako trenér a sportovní manažer liberecké Bílé Tygry. Právě severočeský celek je znám svou důslednou prací s datovými analýzami.

„Speciálně při těch bulích bylo od Filipa (Pešána) zavedeno s Honzou a Davidem Morkesem, analytiky v Brně, že jsme dostávali podrobné informace a analytická data," říká muž, jenž koučoval tým s dlouhodobě nejlepší bilancí vhazování v extralize.

Proč se někteří hrdinové z Nagana neprosadili v NHL? Diskuse v pořadu Příklep Video: Sport.cz

Pro následující ročník ho nahrazuje zmíněný Filip Pešán, který byl dříve taktéž trenérem a sportovním manažerem a nyní se do Liberce vrací. „Buly je standardní situace a je velice důležitá v jakémkoliv pásmu. Další věc, která na to navazuje, jak si s tím ten tým, který kotouč vyhraje, poradí," dodává Augusta.

Zdroj: sport.cz