17.7. 2024    

NA TUZEMSKÝ TRH PŘICHÁZÍ NOVÝ STAVEBNÍ SEGMENT, HYBRIDNÍ STAVBY

S Lukášem Urbanem, členem představenstva stavební společnosti SYNER Group, jsme si povídali o jejich vstupu do zcela nového segmentu, kterým jsou hybridní stavby. V nich se oproti klasickým dřevostavbám využívá mix různých materiálů. Prozradil nám, že důvodem spojení se společností CREE BUILDINGS je udržitelný přístup ke stavařině a řešení hybridních dřevěných prvků, které jsou zcela v souladu s firemní filozofií společnosti SYNER.

Co přimělo společnost SYNER pustit se do segmentu hybridních staveb?

Stavařina stejně jako každá jiná průmyslová oblast nevratně mění jak společenské okolí, tak i životní prostředí. Už dnes jsme vázáni řadou legislativy, standardů a norem, které předepisují, jak při své činnosti musíme regulovat působení na okolí, lidskou společnost, jak snižovat environmentální dopady a jak vytvářet objekty nejen architektonicky vhodné, ale zároveň funkční a udržitelné. Tuzemská legislativa je v tomto směru u nás zatím ještě zkostnatělá a například dřevostavby byly doposud doménou pouze pro rodinné domy.

Hybridní stavby jsou specifickou kategorií, oproti klasickým dřevostavbám se v ní využívá mix různých materiálů. Sledujeme okolní trendy, a když vidíme, že systém umožnuje realizovat také další kategorie objektů, které běžně pro naše investory stavíme, věříme, že se podaří předpisy nastavit tak, aby v udržitelném standardu mohly vyrůstat i jiné, větší budovy, nejen rodinné domky.

 

Který faktor rozhodl, že jste si podali ruku právě s CREE Buildings? Je jejich systém opravdu výjimečný, a jaký přínos od spolupráce očekáváte?

Udržitelný přístup a řešení hybridních dřevěných prvků společnosti CREE BUILDINGS jsou zcela v souladu s naší firemní filozofií. Doposud jsme se v oblasti kombinovaných staveb či jednoduchých dřevostaveb výrazně neprofilovali, ale vidíme v ní jednak obrovský potenciál a současně jako jednu z cest pro skutečnou realizaci projektů, které se mají pyšnit označením udržitelnosti a sloužit dalším generacím.

Naším cílem je odpovědná výstavba jak směrem k investorům, tak i budoucím uživatelům objektů a současně k životnímu prostředí i celé společnosti. Proto jsme se rozhodli začlenit tento systém do již stávajícího širokého portfolia dřívějších realizací. Naším cílem je vytvářet dlouhodobé a trvanlivé hodnoty pro naše zákazníky a v přeneseném smyslu pro celou společnost. Od systému CREE si navíc slibujeme efektivní a rychlou výstavbu.

 

Jak vnímáte toto partnerství, a co si od něj SYNER slibuje?

Partnerství s CREE vidíme ve dvou rovinách. Jednak chceme do České republiky přinést moderní trend ve výstavbě, kterým zaujmeme část trhu s hybridními stavbami a také snížit naši uhlíkovou stopu v segmentu stavebnictví, potažmo celé skupiny SYNER Group.

Ryze z pohledu naší společnosti si od partnerství s CREE slibujeme, že nalezneme nové tržní příležitosti a také díky jeho jedinečnosti stoupne atraktivita naší značky nejen u investorů, ale i u budoucích zaměstnanců, kteří třeba možná ještě studují, a je jim tento směr blízký.

 

Co vás čeká při zavádění nového systému na trh, a jste přesvědčeni, že české stavebnictví toto řešení skutečně potřebuje?

Domnívám se, že zavedení systému bude podmíněné změnou nastavení tuzemských předpisů a to z důvodu, aby naplno šly využívat všechny jeho aspekty. Náš trh po tomto řešení volá, takže jej chce a dostane jej.

Uvědomuji si, že systémových řešení je více, ale žádné není tak komplexní jako CREE. Spolupráce s CREE nám otevírá cestu budoucnosti moderního stavebnictví, kterou se chceme ubírat. Snížení uhlíkové stopy v rámci výstavby je pro nás prioritou, navíc nám tento systém umožní stavět jednoduše a rychle velké projekty. Samozřejmě věříme, že je dostatečně konkurenceschopný.

 

Jak vidíte následujících pět let spolupráce s CREE?

Doufám a přeji si, že za pět let již budeme moci hovořit o konkrétních projektech, s úspěšnými referencemi. Přál bych si, aby za námi stály ať už dokončené či rozpracované reference v odhadu minimálně 50 000 m 2, které jsme za využití systému CREE postavili. Současně věříme, že pro práci s CREE budeme mít interně vytvořený funkční tým složený od obchodníka až po specializované techniky či facility manažery.

V konvenčním stavebnictví máme přes třicet let bohatých zkušeností, přesto v segmentu hybridních staveb stojíme na samém začátku. Zároveň ale víme, že máme výbornou startovní pozici a před konkurencí chceme získat obrovský náskok. Inspirujeme se v zahraničí a učíme se od nejlepších.

 

Máte v hlavě už nějaké potenciální projekty, které chcete realizovat?

Určitě se budeme snažit investory, se kterými aktuálně jednáme, dle technických možností jejich projektu, aby zvážili zapojení systému CREE. Vidíme však mnohem efektivnější, když investor nad využitím CREE přemýšlí již na samém začátku přípravy projektu, protože v této fázi lze lépe prezentovat jeho výhody.

Tento princip chceme zohlednit u vlastního developerského bytového projektu, který připravujeme se studiem QARTA Architektura, když přemýšlíme, že část domů by byla realizována konvenční metodou a další fáze výstavby již za využití systému CREE.

 

Ještě otázka na závěr, jaká myšlenka vám v hlavě teď rezonuje?

Chceme stavět udržitelně a za konkurenceschopné ceny.

SYNER: Stavebně inženýrská společnost s více než dvaatřicetiletou historií a patří mezi nejvýznamnější tuzemské dodavatele technicky náročných, ekologických i objemově rozsáhlých projektů. Od roku 2007 je pilířem stavební a developerské skupiny SYNER Group. Zaměstnává 400 kmenových zaměstnanců, kteří působí po celé ČR. Provozuje tři pobočky a šest vlastních výrobních divizí včetně provozovny na výrobu asfaltových směsí.

Ing. Lukáš Urban, člen představenstva SYNER Group: Pochází z Liberce. Po absolvování Střední stavební školy v Liberci vystudoval ČVUT v Praze, obor Podnikání a řízení ve stavebnictví. Je ředitelem úseku dopravních staveb ve společnosti SYNER, členem představenstva ve Středočeských obalovnách a ve skupině SYNER Group. Bývalý juniorský reprezentant v judu je nejen vášnivým sportovcem, ale i milovníkem myslivosti a sportovních vozů.

Autor: Jana Chuchvalcova

Zdroj: estateandbusiness.cz